Překlady článků 1

 

Svatební zvony pro
Eltona Johna a Davida Furnishe

přeložila: Anna Wolfová

Sir Elton John si vezme svého partnera
 Davida Furnishe 21. prosince, ten den Británie
zlegalizuje registrované partnerství.
 Zpěvák uvedl,že tato událost bude
neformální záležitost pouze s jejich rodiči.
V rozhovoru pro britský časopis 'Attitude'
 britská popová hvězda Elton John mluvil
o svých plánech vzít si svého přítele
Davida Furnishe, filmového producenta
z Toronta. Ti dva se potkali na večírku
v roce 1993 a od té doby jsou spolu.
 Zpěvák věří, že díky podpoře svého
 přítele byl schopný překonat své alkoholové
 a drogové závislosti.

Předpokládalo se, že svatba bude velká
událost se všemi Johnovými slavnými přáteli.
Ale pár se rozhodl pouze pro malou rodinnou
oslavu “Bude to velmi malý rodinný obřad a
potom večer bude někde večírek, na kterém
se ještě musíme domluvit,” řekl John. Rodiče
obou Johna i Furnishe budou svědci
registrovaného partnerství.
Pro pár to bude jistě “neuvěřitelně dojemný den”.
“Vždycky jsem si sebe představoval po boku
Eltona a on je ten člověk, s kterým chci
strávit zbytek mého života,” řekl Furnish,
vyjadřujíc svou oddanost.

Registrované partnerství, nový zákon který umožňuje homosexuálním párům legální sňatek brzy vejde v Británii v platnost. “Ale ze společenského hlediska, myslím že je to ohromně důležité. Je to zásadní, zásadní změna. Je to jeden z charakteristických znaků naší doby. A tleskám Británii za přijetí rozdílnosti naší společnosti,” John byl citován jak chválí toto rozhodnutí.


Ale obřad samotný bude Davidových rodičů a mých rodičů a nás dvou. Oni budou naši svědci. Takhle to chceme udělat. Byli k nám vždy tak milí a podporovali nás. Z úcty k jejich podpoře, chceme to udělat jenom v malém. Ne uspořádat poprask,” dodal John.

Elton John a David Furnish


přeložila: Lucie Tisoňová


Dvanáctileté partnerství Eltona Johna a Davida Furnishe bylo zformálněno v civilním obřadě ve Windsoru. Zde jsou informace o tom, jak se John a Funish poznali, jejich snatěk, výroky a další.

Data narození:

Reginald Kenneth Dwight (Sir Elton Hercules John CBE) se narodil 25. března 1947 v Pinneru, Miidlesex (Anglie).

David Furnish se narodil 25. října 1962 v Torontu v Ontariu (Kanada).

Jak se Elton a David poznali:

Elton a  David se seznámili v roce 1993 potom, co je přítel seznámil na jednom ze sídel Eltona Johna.  Elton řekl, že mu David pomohl zbavit se závislosti na alkoholu a drogách.


Rozlučka se svobodu (my tomu říkáme „Svíca“ :-D)

Odpoledne před obřadem se pár zúčastnil párty-srazu starých mládenců v Too2Much na západě Londýna.

Mezi návštěvníky se objevili Ozzy a Sharon Osbournovi, Liz Hurley, Paul O’Grady, Sir Tim Rice, Bryan Adams, Cilla Black, Jake Shears, Jimmy Choo, Kid Rock, Lulu, Trinny Woodall, Susannah Constantine a Gary Barlow.


Obřad:

V černých oblecích uzavřeli ráno historického dne 21. 12. 2005  Elton John a David Furnish jejich partnerství. Obřad proběhl v historické GuildHall ze 17. století ve Windsoru (Anglie). Obyčejně extravagantní Elton měl na očích jen fialkové brýle.

Ředitel partnerských registrací  Clair Williams a registrátor Petr Edwards pak učinili sňatěk oficiálním.

Jejich rodiče, kteří se ujali role svědků, potom vzali černým Rolls-Roycem na oběd.

Stovky fanoušků postávalo po ulicích kolem Guldhall Hall.


Podrobnosti

Neskromnou párty za 1,75 milionů liber (podávalo se výběrové šampaňské a jehněčí) navštívilo celkem asi 700 hostů – např. Victoria Beckham, George Michael, Lulu, Donatella Vesace, Sting a jeho žena Trudi, Hugh Grant, Ozzy a Sharon Osbournovi, Naomi Campbell, Jemima Khan, Sharon Stone, Claudia Schiffer a Elizabeth Hurley. Všichni se vmáčkli pod dva gigantické stany stojící na zahradě sídla Elona Johna kousek od Windsoru.

Elton a David požádali návštěvníky, aby darovali všechny svatební dary na Eltonův fond – Elton John Aids Foundation.


bánky

Jejich tajné líbánky naplánoval David na začátek roku 2006.


Vzdělání

Elton vystudoval Královskou akademii hudby v Londýně (Royal Academy of Music).


Úspěchy v kariéře

Královna Elizabeth II křtila Eltona na Sira. Vyhrál  Grammy za umělce, skladatele, zpěváka a herce.

David je filmař, producent a režisér.


Zajímavosti

Elton má rád tenis a vlastní přibližně 21 psů.


Předchozí manželství

Dříve byl Elton ženatý s Renae Blauelovou – brali se 14. února 1984 v st. Mark’s Anglican Church v Sidney (Australie). Na svatbě měl na sobě bílé a levandulové barvy. Později si sňatek zopakovali v Anglii i s jeho rodinou.

Elton a Reante se poznali v polovině roku 1982, kdy pracovali na albu v AIR studiu v Londýně.

Rozvod oznámili 18. listopadu 1988. Renate si odnesla přibližně 45 milionů liber.


Výroky


Elton, listopad 2005, o sňatku  a jejich rodičích -  ale sňatek sám o sobě bude poskládan jen z nás dvou a našich rodičů. Budou naši svědci… Vzhledem k úctě k nim nechceme velký obřad. Žádný zbytečný mediální  poprask.

Zdroj: BBC


David, listopad 2005, o jeho vztahu s Eltonem – Vždycky jsem se byl Eltonovi oddaný, a on je člověk, se kterým bych chtěl strávit svůj život. Nemyslím,  že se náš dynamický vztah teď nějak  změní

Zdroj: BBC


Elton, o jeho vztahu s Davidem -  To, že jsem poznal Davida byla ta nejúžasnější věc co se mohla stát. Jasně, trávíme hodně času odděleně a není to lehký, ale snažíme se, aby to fungovalo.

Zdroj: E! Online


Elton, jeho důvody proč čekal na povolení sňatků v Anglii -  Nepůjdu pryč do Austrálie proto, abych se oženil tam. Je pro mě důležitý abych se oženil tady v Británii protože cítím, že tohle je jediné místo, kde bych moh‘.

Zdroj: Scotsman.com


Elton, prosinec 2004, o jeho plánech -  Ještě nemáme datum a určitě bysme nechtěli velkou svatbu a s médii, ale rád bych uložil svým slibem můj život do jeho rukou. Ještě nikdy jsem nebyl tak šťasnej!

Zdroj: The Age


Elton, o manželství s Renate – Toho dne lituju, protože to odemně nebylo čestné. Vzal jsem si ji  i když jem věděl, že pravda je jiná. Byla to krásná přitažlivá ženská, mohla mě finančně zruinovat, ale neudělala to. To je to, co nazývám pravým přátelstvím.

Zdroj: Imdb.com


Elton, proč si Renate vzal – I když jsem věděl, že jsem gay, ta ženská byla hříšně atraktivní a myslel jsem, že mě zbaví všechno špatnýho v mým životě.

Zdroj: Scotsman.com

 

Elton John a jeho partner

vlezli do chomoutu
přeložila: Lucie Tisoňová

LONDÝN, Anglie  (CNN) –  Hudební star Elton John a jeho partner David Furnish se vzali ve sředu, hned první týden po povolení manželského stavu partnerům stejného pohlaví v Anglii.

Pár si řekl svůj slib ve Windsorské městské hale (Windsor’s town hall) – Guildhall, kde byla například v dubnu svatba prince Charlese a Camilly Parkerové.

Po obřadu se pár objevil s úsměvy na tvářích, mávali a děkovali narojenému publiku kolem, který po nich házel rýží.

Jejich obřad byl malý, jen s Johnovou matkou a nevlastním otcem a Furnishovo rodiči.

Stovky fanoušků – a zástupy fotografů -  byli shromážděni v uzké windsorské ulici, vzdálené 40km západně od Londýna, kudy ráno pár přijel černým Rollls Roysem.

Pár přijel do Společenské haly sedm minut před samotným obřadem. Měli na sobě tmavé obleky, mezi sloupy na terase pózovali fotografům a mezi blikajícími reflektory mávali fanouškům.

Elton John (58) a jeho kanadský partner rozesílali vzdušné polibky dokud nezašli dovnitř. S úsměvem se opět vynořili po 45 minutách.

Premiér Tony Blair na konferenci novomanželům popřál všechno nejlepší a pogratuloval jim, že jako první vyzkoušeli jejich nový zákon.

Později pár zaskočil na hvězdou párty, jejíž cena je odhadovaná přibližně na 1,75 milionů dolarů (odhadli The Associated Press).

Dva obrovské stany na zahradě jejich windsorského sídla stály připravené (a přiměřeně vyhřáté pro lehké oblečení stovek hostů) k pořádné párty.

V prosinci řekl Elton John v rozhovoru pro časopis Attitude, že obřad si představuje jako skromnou, soukromou událost zahrnující jen jeho, Furnishe a jejich rodiče jako svědky.

„Z úcty k nim (jejich rodičům) to chceme mít takhle malé, nechceme sňatek zbytečně moc propagovat,“ řekl John časopisu pro homosexuály.„Budeme mít někde oslavu, ale ten den bude dost uspechanej, takže potom asi vezmeme rodiče na oběd.“

Mezi hosty nechyběl například známý heavy metalový rocker Ozzy Osbourne s manželkou Shanon, modelka a herečka Liz Hurlay, Brian Adams, Gary Barlov či Kid Rock.

Téměř 700 homosexuálních párů vAnglii a Walesu čekalo na tuto chvíli. Jedny z prvních obřadů proběhly v severním Irsku a Skotsku.

Civilní svazek vidí homosexuálové z UK jako něco nového v jejich boji.

Tento partnerský vztah není v očích náboženství možný brát jako manželství, ale  gayové a lesbičky mají stejé výhody a povinnosti jako mají heterosexuální páry, pokud se rozhodnou vzít se na registračním úřadě (registrované partnerství).

„Eltonovi jsem byl oddaný a věrný, protože on je osoba, se kterou bych chtěl strávit svůj život. A nemyslím si, že by se teď měl náš vztah nějak změnit.“ Řekl Furnish časopisu Attitude. „Ale ze společenského hlediska je to ohromě důležitý. Je to opravdu, opravdu velká změna.

Jedna ze sporných otázek této doby.“

 

Článek z Eltonova


oficiálního webu (1.)

přeložila Anna Wolfová

V článku se Elton vyjadřuje ke svým zájmům a k tomu, co jej zajímá. Znovu bychom rádi zopakovali, že překlady nevykrádáme weby jiných, ale pouze umožňujeme těm, kteří angličtinu neovládají si článek přečíst. :-) Konečně i tento článek přináší pár novinek, které jste třeba o Eltonovi nevěděli, tak jen hr na něj! :-)

Jak většina lidí ví, jsem blázen do sledování posledních módních trendů a vývoje populární hudby. Každý týden, kdekoliv na světě se zrovna nacházím, vždycky jdu do místního obchodu s CD a vezmu si všechno, co je nové nebo zajímavé. Jakožto umělce mě to velice baví a mám naléhavou potřebu to dělat. Také jsem nadšený, když najdu něco skvělého z minulosti, co bylo znovu předěláno.Snažím se strávit spoustu času v kině. Když jsem zrovna na turné, vždycky o volné dny se jdu hned podívat na nějaké filmy. Jsem producent a hlasující člen Akademie filmových umění a věd, takže se snažím v kině vidět všechno.

                                       (podpis Eltona Johna)

V 1995

 přeložila: Anna Wolfová

V roce 1995, David Furnish dostal na rok úplnou svobodu na filmování svého partnera Eltona Johna. Výsledek byl "Tantrums and Tiaras", nádherný film o jednom dni v životě superhvězdy. Jako závan čerstvého vzduchu, Davidova neformální atmosféra dává divákovi pocit, že je přímo v místnosti. Na začátku film ukazuje jemnou stránku Sira Eltona, když dostane k narozeninám štěně, rozzáří se mu oči jako dítěti a ve tváři má výraz obrovského štěstí. David zachycuje momenty, které by, více nebo méně, byly v průměrném dokumentu vynechány, majíc výhodu, že je Eltonovým celoživotním partnerem a že má plné oprávnění k filmování cokoliv se stane. Elton mluví s Davidem otevřeně a čestně během celého filmu o přátelích, AIDS, drogách, jeho matce, otci, jeho láskách, životě, muzice a fanoušcích. Poprvé, když jsem to viděla, byla jsem okamžitě vtažena do osudu tohoto muže a muže za kamerou. Už to dál nebylo jenom o "superhvězdě"; bylo to o prostém muži zápasícím se životem jako kdokoliv jiný.

Ó ano, ale nemůže být "Tantrums and Tiaras" bez špatných nálad (*tantrum=vztek, hněv), a Elton nám jich pár ukazuje, jednu během natáčení videa Believe music. David je přesně uprostřed akce, ukazuje nám Eltona v jeho vzteku, kdy říká že nenávidí natáčení videí a ten den neprobíhal moc dobře, Elton měl výbuch vzteku. Po chvíli se uklidnil a udělal to video jinak. Později vidíme Eltona v jeho nejzranitelnějším povídání Davidovi, že nemá tak silnou image jako Madonna, George Michael a jiní. Jiný výbuch přišel, když vstal brzy, aby si šel zahrát tenis. Užíval si hru a najednou žena v pozadí, ne opravdu nahlas, na Eltona vícekrát zakřičí "youhoo!" a vyruší ho tím ze hry. Nakonec Elton hodí v hněvu svojí tenisovou raketu na zem. David se ptá Eltona co se děje a nedostává odpověď, později Elton vysvětluje co se stalo. V roce 1997 se Elton a David objevili v úspěšném sitcomu "The Na

Jedna velmi zajímavá část show je když David zašel za Eltonovým terapeutem, aby s ním natočil rozhovor, samozřejmě bez vědomí Eltona. Později říká Eltonovi, že by mu chtěl výsledný rozhovor ukázat. Elton vysvětluje proč se mu ten rozhovor nelíbí a můžete vidět, že ho to zlobí (*nebo trápí). Ale odhaluje ho to divákovi v novém světle, ukazuje nám Eltona z té stránky, kterou by jeden nikdy neočekával od rock&rollové hvězdy, zranitelné stránky. Muž a ne hudba. Tiše se odrážející na událostech dne. Jeden moment mě vždycky rozpláče, Elton ještě ztrácí dalšího drahého přítele na smrtelné onemocnění, AIDS. David se ho ptá kolik přátel už ztratil a Elton tiše sklopí hlavu a vy můžete vidět, že emoce jsou velmi čerstvé.

Od filmu "Tantrums and Tiaras" jsem odcházela s vědomím, že je vidět jak moc se David a Elton navzájem opravdově milují. Přes zvraty štěstěny během celého roku, si stále zůstali tak blízcí a jejich vztah tak opravdový. Ještě je tam nádherný moment před show kde Elton políbí Davida před tím než se objeví na scéně. Nevidíte to, jenom slyšíte to štěstí v zákulisí. "Tantrums and Tiaras" je zábavný, legrační a dojemný pohled na Sira Eltona Johna. A Davidovi říkám děkuji ti. Odvedl si vynikající práci.

By Adriana Denise Gordineer.